29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2011-02-23 09:58:47 Artykuły

Autonomia Śląska - szansa dla regionu czy powód do wojny polsko-polskiej?

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (76): Spis powszechny a śląska sprawa Strony: 1 2 3 4Dodaj komentarz
~GTI (2011-05-19 11:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Po co się obrzucać obelgami? Co komu przeszkadza, czy ktoś jest Ślązak, czy Polak czy Niemiec czy Czech? Nie można nikomu zabronić być sobą w sensie narodowości.

~belfer (2011-05-19 10:25)
Ocena: 0 + | - Cytuj

No cóż jesteście niereformowalni jak PZPR i jej PRL. Nie ma sensu, aby perły wrzucać miedzy ....wieprze!/ Cyceron/

~ZYTA (2011-05-19 08:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

belfer !!! Znudziły Ci się niki "Racibor1","Korfanty","bez przebaczenie"
Ty to niezły prawdziwek jesteś !!!

~@belfer (2011-05-19 08:45)
Ocena: 0 + | - Cytuj

To, że prawo nie uznaje istnienia narodu, nie oznacza, że go nie ma :) Prawo a rzeczywistość to dwie różne sprawy. Według prawa europejskiego marchewka była(jest?) owocem ;) Narodowość to idea. Państwo demokratyczne nie ma prawa reglamentować idei. Widać, że znaczna część ludzi popiera taką ideę i deklaruje się jako Ślązacy w sensie narodowym i to po prostu fakt. Coś te twoje pokrętne komentarze się kupy nie trzymają belfrze :D - szczególnie ten przykład z osłem. Przedstawiłeś w nim inną prawidłowość, nie przystającą do mojego komentarza :) Ucz się belfrze, ucz :)  Jedyny wniosek jaki się nasuwa po Twoim komentarzu, to taki, że... jesteś osłem?!?!?

~adi (2011-05-19 07:31)
Ocena: 0 + | - Cytuj

No ciekawy jestem, jaki będzie wynik tego spisu i co z tym fantem zrobią w Warszawie. Jeśłi okaże się, że ŚŁązaków jest np 500 000, to nie będzie mżna dłużej udawać, że ich nie ma, że to margines i oszołomy śłąskie.

~belfer (2011-05-19 05:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

,, Skoro ludzie deklarują narodowość śląską, mamy do czynienia z faktem, więc narodowość śląska istnieje,,
Twoja,, logika,, znana i określona już przez starożytnych , a jej próbka wyglada tak ,, człowiek jest ssakiem /ano jest/ osioł też jest ssakiem /ano jest/ czyż zatem człowiek nie jest osłem? /ano wielu jest mając na względzie myślenie i zachowania!/
I kończac temat , cytuję -
W świetle nie tylko polskich przepisów, ale i umów, i konwencji międzynarodowych, narodowość śląska nie istnieje. Nie ma też takiej grupy etnicznej.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w dwu orzeczeniach wydanych w związku z próbą zarejestrowania w 1998 r. stowarzyszenia Związek Ludności Narodowości Śląskiej, a w 2006 r. Związku Ludności Narodowości Śląskiej – Stowarzyszenia Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej. Po pierwszym wyroku członkowie komitetu założycielskiego wystąpili do Trybunału w Strasburgu (sprawa Gorzelik i inni przeciwko Polsce),  ale Trybunał skargę oddalił.

– To, że 100 czy 200 tys. osób wpisze narodowość śląską, nie oznacza,
iż jest taki naród – wskazuje z kolei adwokat Roman Nowosielski. –
Będzie to tylko oznaczać, że taka grupa czuje się związana ze swą małą
ojczyzną, jej historią, tradycją.

~@belfer (2011-05-18 13:01)
Ocena: 0 + | - Cytuj

oj, belfrze, belfrze :D Skoro ludzie deklarują narodowość śląską, mamy do czynienia z faktem, więc narodowość śląska istnieje :) oj, belferku nie rozumiesz? :) Socjologia się kłania :)
No i co z tego, że Śląsk jest regionem Polski? W takim razie na Białorusi, Litwie, Ukrainie nie ma Polaków, tylko Białorusini, Litwini i Ukraińcy? Nie istnieje takie coś jak "Polonia" ??? Mylisz obywatelstwo z narodowością, czy jak zawsze kręcisz bez sensu???

~belfer (2011-05-18 11:36)
Ocena: 0 + | - Cytuj

,,Madrej głowie dość dwie słowie,, Szkoda na Ciebie czasu, jak nie ogarniasz spraw najprostszych! Co Ci tłumaczyć, no co? Że nie ma takiej opcji jak narodowość śląska? Śląsk, póki co, jest regionem Polski  i czego tu nie rozumiesz?

~science (2011-05-17 13:40)
Ocena: 0 + | - Cytuj

To podaj w końcu jakieś argumenty a nie tylko wyszperane z netu niczym niepoparte frazesy ;p
i... belfrze pod innym nickiem - wyjaśnij to co chciałeś napisac, by wszyscy mogli zrozumiec Twój przedziwny tok myślenia, bo to co napisaleś poniżej jest nielogiczne :/

~szperacz (2011-05-17 11:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Nie parafrazuj ! Stany Zjednoczone, to Stany /czytaj Polska/ bez wzgledu jakie narodowosci je zamieszkuja! Argumenty docierają tylko do .......myslących!

~science (2011-05-17 11:12)
Ocena: 0 + | - Cytuj

parafrazując znane powiedzenie:
"belfrze, naucz wpierw siebie!"
Wszystko było by OK, gdyby nie fakt, że te regiony, o których mówisz, to nie regiony historyczne, wytworzone w wielowiekowym procesie, ale sztuczne, narzucone organizmy, na dodatek niehistorycznie nazwane :/
Weźmy np. takie województwo Śląskie! Otóż, historyczny Śląsk to tylko połowa jego terytorium! Reszta to Małopolska! A gdzie reszta Śląska rozciągającego się historycznie po Zieloną Górę? W województwach Opolskim, Dolnośląskim i Lubuskim (nie zapominajmy o czeskim Śląsku, w województwie morawsko-śląskim). Do tego historycznie uwarunkował się także podział na Śląsk Górny i Dolny, a później i Czeski (były Austriacki). Ten Śląsk przez wieki z Polską miał niewiele wspólnego i dlatego autochtoni nie mają podstaw, oprócz rozbudzonego sentymentu, bo czuć się polakami. Mają inną historię. Bo to, że ktoś się urodził w Polsce nie znaczy, że jest narodowości Polskiej, ale, że ma obywatelstwo Polskie! Belfrze, czy murzyn urodzony w Polsce jest Polakiem, tym bardziej jeśli się im czuje? Wyjaśnij mi proszę :D Bo ja uważam, że jeśli mówi po polsku, identyfikuje się z tym krajem i kultywuje tutejsze tradycje, to jest Polakiem, z korzeniami afrykańskimi. A dziecko polki i azjaty?
Zresztą próżno szukac u Ciebie argumentów, oprócz pustych frazesów i epitetów! Co z Ciebie za belfer?!

~belfer (2011-05-17 04:53)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jak widać, słychać i....czuć! Kto Was cymbały, tak jedni ,jak i drudzy ,uczył w podstawówce geografii, chyba jeszcze większy cymbał od Was samych! Kraj - Polska, podzielony jest na regiony, tak było od stuleci! Obecnie podzieleni jestesmy na 16-cie regionów. Wszystkie regiony to....Polska. Tu macie kilka screenów .Możecie nazywać się ślązakami, podlasianamiupload/small_13ScreenShot018.jpg, mazowszanami itp. Wszyscy mają narodowość polską jeżeli tu się urodzili .A jak ktoś nie czuje się Polakiem, tak jak deklaruje to ,niejaki Gorzolik ,upload/small_7ScreenShot024.jpgupload/small_8ScreenShot023.jpgupload/small_6ScreenShot019.jpgupload/small_10ScreenShot021.jpgto jest Jego prywatna sprawa, wytworzona przez jego wątpliwej jakości umysł! Sa również tacy, którzy czuja się kobietami, mimo , że natura oblekła ich w somę męska i odwrotnie! To taki podobny przypadek! C.b.d.u

~@reg (2011-05-16 16:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

hehehe, co to fandzolisz boroku :/
wiysz co to je Kultura chamie zwykły?

~Marta (2011-05-16 14:05)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Pora na zmiany!

kasia (2011-05-16 12:06)
Ocena: 0 + | - Cytuj

podpisalam sie w spisie narodowoscia slaska, kto jeszcze? pozdrawiam hanysow i troche tych hadziajow,goroli,  zaglebiakow i warszawiakow tez:)

~Judasz (2011-05-16 10:52)
Ocena: 0 + | - Cytuj

do reg na  du  kleine nazipole, zufrienden mit  sich  selbst ??? Für  uns  Schlesier  bist  du  eine  kleine  polnische nazi Sau !  Das  kapierst du  ja  aber nie  im  Leben .  W********j synu Kargula tam skad  przylezliscie to i smrodu bedzie  mniej

~reg (2011-05-15 22:30)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Judasz napisał:

Ech ty  Racibor  ty  nic nie kapujesz i...

Od kiedy niemieckie pomyje podają sie za Slunzoków? Gówno z Was nie Ślązaki. Pradziadek przyjechał na Śląsk z Saksonii, a wnusio już pyskuje. Wypi***j z powrotem skądżes przyszedl szwabusiu ;)

~Matek (2011-03-20 23:01)
Ocena: 1 + | - Cytuj

Der ist zu dumm, (Racibor ) der wird es nie lernen und sowas behauptet ein Schlesier zu sein.
!!!!!! 01.04.2011 Spis !!!!!  Masz prawo deklarować narodowość śląską!

~Judasz (2011-03-10 20:30)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ech ty  Racibor  ty  nic nie kapujesz i nic w zyciu cie nie nauczy . Ja  moge  mieszkac  w Bayern ale nigdy nie bede Bajuwarem . Bede do konca mojego zycia  slazakiem  bin immer  noch  ein  stolze  Schlesier i moja  rodzina  to slazacy z dziada pradziada . Oni byli w  Ratibor  jak  twoja  familia  na kresach pasla krowy i siedzala pod luczywem jak tu  bylo juz swiatlo a ulice  oswietlane  lampami gazowymi . Dzieki jednemu kopnietemu Austriakowi nasze  miasto zmienilo " wlasiciela " ale nie  zmienilo  nas  slazaków . Jak dla  obcych sa  bawarczycy tak samo dla  rodowitego slazaka  poltonie   zostana poltoniami . I po dziesiatkach lat upokarzania nas  za mowe , obyczaje i nasza  slaska  kulture  nareszcie  jest to co  nazywa sie  byc  slazakiem i obojetnie czy  tym zza  Odry  czy  u nas  na naszej raciborskiej ziemi . I takich ludzi którzy  próbuja  na n wmówic  kim  jestesmy  mamy   po prostu w " rzyci ". ty nas nie mieszaj z nazizmem bo wy po wojnie  byliscie  stokroc  gorsi i to przez prawie 60 lat .  Mawet nie jestescie w stanie  deportowac  Morela  z  Izraela za  swoje  zbrodnie na  nas  Slazakach . I ty mi chcesz to wciskac kit o polskosci tych ziem .Poucz sie  troche  poczytaj a nie  ogladaj Kapitana  Klossa i  Czterech pancernych i innych komunistyczno nacjonalistyczno porpolsko nacjonalistycznych pierdól.  Zapomnialem  jeszcze co wyscie  zrobili z Lemkami i Huculami po  45 roku . I ty  smiesz cos  tu o nas  pisac ?  Ade  ty nieuku

kasia (2011-03-10 19:19)
Ocena: 0 + | - Cytuj

dorgi Raciborze1 czy mowi Ci cos oboz zgody w Swietochlowicach?

~Racibor1 (2011-03-10 18:02)
Ocena: -1 + | - Cytuj

Kasia zapytała, kto jest Ślązakiem? w odniesieniu do tych co mają podwójne obywatelstwo? Jak na razie nie ma innego kryterium bycia ślązakiem, jak tylko stałe miejsce zamieszkania. Kwestia głębokości utożsamianie się ze Ślaskiem pozostawiam poza kryterium, bo to rzecz osobista. Znam ślązaków - polaków z dziada pra dziada, którzy nie używają gwary, choć ją znają. Stale chcecie mieć swoje na wierzchu i jak ten durny Yeti chce zatoczyć koło historii do ostatniego okresu, gdzie na Ślasku byli Niemcy. To jest regres, czyli cofanie się - tego chcą rewizjoniści i to jest ich cel. Nie wiem komu to piszę? ale takich Yeti jest o wiele za dużo. Jak chcecie regresu, to zaczniemy Was rozliczać za zbrodnie wojenne, bo to nie prawda, że to Oni, Hitlerowcy.., to zwykli niemcy uczestniczyli w zagładzie polaków na nie jednej Wsi w czasie wojny. Ludzie, jest coś co nazywa się dziejową sprawiedliwością i jak ktoś chce mówić o takim "kole" to musi to koło obrócić do miejsca, skąd utworzono Państwo Polskie i jego część skaładową - Śląsk. Na takim miejscu jesteśmy, my Ślązacy - wszyscy którzy tu mieszkają. Judaszu, teraz możesz być bawarczykiem, ale o Śląsku możesz opowiadać wnukom, jak to kiedyś bywało - to wszystko. Jak chcecie "Spisem" coś załatwić, to napiszcie w rubryce; inne, ślązak niemiecki - wariat !!!

~Yeti (2011-03-10 12:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ratibor1,ale z Ciebie prawdziwy Wszechpolak !!! Dla takich jak Ty powinna być utworzona jeszcze jedna rubryka dotycząca przynależności narodowej"Czysto Rasowy Poltoń".Ewidentnie widać ,że Ty lub Twoi przodkowie przywędrowaliście na Sląsk i masz misję polonizowania i niesienia kaganka oświaty na obcej Ci śląskiej ziemi.Przed Tobą byli już  inni,którzy tak pojmowali służbę dla tego regionu np.wojewoda śląsko-dąbrowski Olek Zawadzki który ma na sumieniu tysiące Ślązaków zamęczonych w sowieckich łagrach.Oczywiście Ty chodziłeś pilnie do komunistycznej szkoły i tego kawałka historii nie poznałeś,więc trochę poczytaj,uzupełni braki ze szkoły i  zabieraj się za klasyfikowanie ludzi.Wykształceni Ślązacy nie mają złudzeń  czym jest Polska dla Sląska i co z tą ziemią uczyniła,lecz historia kołem się toczy.....

~Judasz (2011-03-10 10:53)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Racibor 1 A co  bedzie  z tymi  co  w  oczach  nas  slazaków sa  gorolami albo chadziajami ?  Kto mieszka na  Slasku nie jest  automatycznie  slazakiem !!!!! Ciekawe  jak  jest  ktos  murzynem  z Beninu  i mieszka  w  Racku 15 lat ?? To   jest  on  slazakiem ?  Byc  slazakiem  to nie miejsce  zamieszkania ! To kultura  , jezyk i tradycje i ktos  spoza tej kultury nie  zakapuje  tego nigdy . Ade

~Racibor1 (2011-03-09 20:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Moim zdaniem, każdy kto mieszka na stałe na Górnym Śląsku - na całym obszarze Śląska, ma prawo nazywać się Ślązakiem.  Rozumiem, że kasia pyta o tych slązaków, którzy nie mają podwójnego obywatelstwa - tak to odczytałem i tak jest napisane? Prawdą by było, gdyby wszyscy ŚLAZACY, tak jak napisałem, chcieli tego samego np Autonomii w ramach państwa polskiego, bo takie są realia i prawo międzynarodowe.. Ten sztuczny twór "polski-niemiec" na Śląsku, nigdy na to nie przystanie, bo Oni chcą mieć znowu Śląsk dla siebie!!! W arkuszu spisowym będą rubryki min.narodowość. Ślązacy muszą wypełnić tę rubrykę wpisując; Polak, Niemiec, Rosjanin, Czech  itp by swoim podpisem poświadczyć prawdę. Będzie też rubryka; Inne ? tu będą się wpisywali np. Cyganie,Ślązacy itp.którzy mieszkają na Ślasku i nie mają swojego obywatelstwa !!!

kasia (2011-03-09 19:07)
Ocena: 0 + | - Cytuj

mam pytanie do wszystkich: jak nazwac mieszkancow gornego slaska ktorzy nie sa Polakami i Niemcami??

Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3 4
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog