29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2012-08-01 09:17:22 Historia

"(...)widzimy kolumnę rosyjskich wojsk i wysyłamy najpierw zwiadowców, którzy witają Rosjan, ale oni w ogóle nie widzieli, co to jest AK, bo to była dzicz. Okrążyli naszych(...) - wspomina 1944 rok i Akcję "Burza" Marian Szlapański, weteran AK mieszkający w Raciborzu.

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (45): Racibórz syrenami odda hołd Powstaniu Warszawskiemu Strony: 1 2Dodaj komentarz
~bez przebaczenia (2012-08-02 06:53)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tak ,,wychowuja,, Jankówkkk,, !upload/small_14ScreenShot023.jpgupload/small_8ScreenShot022.jpgupload/small_16ScreenShot021.jpgupload/small_24ScreenShot020.jpgTakie inscenizacje ciesza się niezwykłym powodzeniem na raciborszczyznie i znajduja naśladowców! A czym skorupka za młodu.......! Tej  hydrze ciagle odrastaja  głowy!

~hola hola! (2012-08-02 05:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Rząd na
emigracji i dowództwo AK na terenie kraju powzięło decyzję o powstaniu
nie tylko dlatego, że zbliżali się Rosjanie i chcieli ich przywitać w
wyzwolonej stolicy. Relacje ludzi z tamtego czasu jednoznacznie
pokazują, że ludność Warszawy była na granicy wytrzymałości i powstanie -
samorzutne - wisiało na włosku. Sowieckie komunikaty non stop
nawoływały do wzniecenia "ludowego" powstania. Wybuch "samorzutnego"
powstania, inspirowanego przez sowietów nie dawał szans powstańcom,
zorganizowanie go przy udziale AK i pod jego dowództwem zwiększało jego
szanse. Tak więc wydaje mi się, że przywódcy polscy powzięli decyzję
wyboru mniejszego zła.

~hola hola! (2012-08-02 05:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Owszem,
za wojnę nie są odpowiedzialni sami Niemcy, bo Stalin konsekwentnie
wspierał Hitlera, by rozpoczął wojnę w Europie, stał się "Lodołamaczem"
rewolucji, co nie zmienia faktu, że to Rzesza uderzyła na Polskę (tak,
Rzesza a nie III Rzesza, to pierwsze to właściwa nazwa ówczesnego
państwa niemieckiego, a drugie to jego potoczna nazwa, wprowadzona po
to, by wybielić Niemców w stylu "to nie my Niemcy, to ten zły Hitler",
tylko kto wygrał te wybory w latach 30? Hitler? Dzięki komu? Niemcom,
którzy na niego głosowali.
Trzecią sprawą jest to jaranie się
nazistami i hitlerowcami na śląsku, w stylu, "ja, tu trzeba Hitlera".
Przed wojną na górnym śląsku (jego niemieckiej części) Hitler miał
mniejsze poparcie od komunistów nawet, a pierwszą siłą na Śląsku
tradycyjnie była katolicka Partia Centrum, która pozostawała w opozycji
do rządów w Niemczech od czasów Bismarcka i była traktowana jako wróg
wewnętrzny.

Co do poszkodowanych zwykłych żołnierzach, którzy
zginęli w Powstaniu Warszawskim. Co to za brednie? To nie byli żołnierze
wcieleni do AK z poboru, jak to miało miejsce w Niemczech, czy ZSRR,
tylko OCHOTNICY. Koniec końców powstanie zakończyło się klęską, miasto
zostało zniszczone, a prócz żołnierzy AK zginęło mnóstwo osób cywilnych,
ok, klęska i błąd, ale to łatwo dzisiaj o tym pisać, jak znamy
wszystkie fakty i wiele tajnych dokumentów itd. Ok, każdy ma prawo do
osądów, ale czasem warto wychamować choć trochę.

~hola hola! (2012-08-02 05:40)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Hitler
może i miał plany wspólnego z Polakami ataku na Rosjan, ale nie zmienia
to jego planów co do funkcji jaką mieliby Polacy pełnić w tym przyszłym
państwie - rezerwuaru taniej siły roboczej,ze zlikwidowanym
szkolnictwem, tak by byli po prostu niewolnikami. Inna sprawa, że te
całe pogłoski o tym, jak to może potoczyłaby się wojna, gdybyśmy z
Niemcami uderzyli na Sowiety to po prostu dziecinada, bo nie bierze się w
nich w ogóle pod uwagę nastrojów w społeczeństwie polskim w
dwudziestoleciu, a były one jednoznacznie antyniemieckie i
antyrosyjskie. Gdyby sanacja zdecydowała się na sojusz z Niemcami, to
trudno przewidzieć, co stałoby się w kraju, ale wojna domowa jest wielce
prawdopodobna, zważywszy na fakt napięć społecznych, jakie w II RP
istniały i reakcji obozu narodowego na politykę Józefa Becka dążącego do
normalizacji stosunków z Niemcami. Więc jakieś tam gadanie o tym, że
poszlibysmy ramię ramię z Wehrmachtem w obronie cywilizacji zachodniej,
to po prostu wpływ propagandy niemieckiej!Zresztą, znaleźli się i w
Polsce po odkryciu mordu w Katyniu w 1943 roku politycy, którzy składali
Niemcom ofertę współpracy i stworzenia w GB rządu bardziej nastawionego
na współpracę z Niemcami, ale Hitler ich ofertę odrzucił, on nie chciał
z Polakami współpracować, tylko zmienić ich w niewolników, to nie byli
dla niego partnerzy, tylko wrogowie, bał się powtórki I wojny światowej,
że Niemcy walczą, a koniec końców Polacy na tym zyskują.

~hola hola! (2012-08-02 05:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

W Mein Kampf Hitler klasyfikuje Polaków na trzecim miejscu, jeśli chodzi
o Słowian. Na pierwszym miejscu są Czesi, którzy jego zdaniem
nasiąknęli germańskością i stanowią największe zagrożenie dla Niemców
(vide współrządzenie Czechów w Monarchii Austro - Węgierskiej), na
drugim Chorwaci, bo Niemcy zawsze popierali Chorwatów przeciw Serbom, na
trzecim Polacy, bo wykorzystali I wojnę i walkę u boku państw
centralnych do zdobycia niepodległości i dalej jest reszta narodów
słowiańskich, przy czym na końcu są Rosjanie, czyli bydło.

~hola hola! (2012-08-02 05:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

"Hitler postanowił się wycofać (by przygotować się do wojny). Hitler
doceniał inteligencję i spryt polaków, miał w planach asymilację ich do
społeczności niemieckiej (nie germanizację tylko współpracę) i wspólny
atak na Rosję"

~Janekkkk (2012-08-01 22:46)
Ocena: 0 + | - Cytuj

~Rtg, nie to nie prowokacja. Fakty zabijania przodków nie dotyczą bezpośrednio mojej rodziny bo wtedy prawdopodobnie nie było by mnie. O tym co się działo opowiadał mi dziadek, jak, gdzie zginęli (czy wtedy oficjalnie zaginęli) jego koledzy. A wyśmiewanie języka śląskiego przez ludzi z nakazu pracy to też fakt. Mój ojciec jako kierownik kilka razy usłyszał, że pracownik nie będzie wykonywał poleceń szwaba. Jeszcze wracając do tematu wojny, tam najbardziej poszkodowani są ci niewinni, cywile, zwykli żołnierze zmuszeni do walki, wykonywania rozkazów. A zbrodniarzami nie byli tylko niemcy ale i rosjanie a nawet polacy. I uważam, że trochę nie fair jest pisanie przez "bez przebaczenia", że jeśli ktoś nie czuje się polakiem a ślązakiem (nie niemcem) to jednak jest niemcem a niemiec równa się faszyście i naziście. Według niego zapewne każdy ślązak ma w domu karabin maszynowy i puszkę cyklonu B. I na prawdę nie chciałbym, żeby tych słów brali sobie do serca wszyscy którzy mieszkają na śląsku a stąd nie pochodzą. Jak wszędzie są ludzie i parapety, większość "przyjezdnych" stała się już naszymi ziomkami ale pozostają też ludzie tacy jak "bez przebaczenia" którzy przyjechali tu, na naszą ziemię a najchętniej rozstrzelali by nas i spalili dlatego, że nasi przodkowie byli niemcami- przylepiło się gówno do okrętu i krzyczy "płyniemy".

~Janekkkk (2012-08-01 22:19)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Twoje posty pokazują tylko Twój poziom drogi "bez przebaczenia", bo dla Ciebie Ślązak=Niemiec a Niemiec=Faszysta. Co jest nieprawdziwego w tym co napisałem? Niemcy przeprosili, w przeciwieństwie do Twoich braci rosjan. I na prawdę radzę Tobie pogłębić wiedzę z historii. Bo wtedy wiedziałbyś, że II wojna światowa nie do końca została rozpoczęta przez III Rzeszę. Zaczęło się od podpisania paktu o nieagresji między polską a sowietami w 1932r (jako zabezpieczenia tyłów przy ataku Polski na Niemcy). Trzy miesiące po tym jak Hitler został kanclerzem, Piłsudzki ogłosił, że Polska jest gotowa do wojny dobrze wiedząc, że lepiej sprowokować niemców niż zostać uznanym za agresora. 6 października 1933r. na Krakowskich Błoniach zorganizowano defiladę podczas której pokazano przedstawicielom państw europejskich gotowe to wojny, wyposażone w amunicję jednostki, między Krakowem a Katowicami skoncenrowano 110 000 uzbrojonych żołnierzy w pełnej gotowości bojowej... czekających na rozkaz uderzenia na Śląsk. Jako, że niemcy nie byli gotowi na wojnę, osłabieni jeszcze przez I wojnę, nie byli uzbrojeni, Hitler postanowił się wycofać (by przygotować się do wojny). Hitler doceniał inteligencję i spryt polaków, miał w planach asymilację ich do społeczności niemieckiej (nie germanizację tylko współpracę) i wspólny atak na Rosję. Jednak o takim obrocie spraw zadecydowała agresja (przedstawianie siły) sojuszników polski i rosji.
Poza tym, gdyby nie wpływ niemiecki na śląsku było by u nas jak na położonych na wchodzie wioskach gdzie do dzisiaj nie mają prądu. Myślisz, że plany infrastruktury kolejowej i drogowej, plany zbiornika Racibórz Dolny, budowę kanału Ulga itd. wymyślili Polacy?

~Rtg (2012-08-01 21:58)
Ocena: 0 + | - Cytuj

janekkk
Jeśli twój komentarz to autentyk a nie prowokacja, to zapraszam na mały test. Coś mi tu śmierdzi ściemą.

~bez przebaczenia (2012-08-01 17:48)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Science, odcinasz sie jak bak na konskim zadzie ! Kogo bronisz nazistowskiego gnojka? W słowach słownika Brucknera okreslam ta raciborska gnidę

~science (2012-08-01 17:02)
Ocena: 0 + | - Cytuj

No, Ciebie "bez przebaczenia" chyba nikt nie wychowywał, no ewentualnie świńki, bo Twój poziom kultury osobistej sięga dna pustego koryta ;/

~bez przebaczenia (2012-08-01 16:42)
Ocena: 0 + | - Cytuj

I kto wychował w Raciborzu takiego niemieckiego, nazistowskiego  g a d a ,,Janekkkk,, i uczył w szkole?

~bez przebaczenia (2012-08-01 16:37)
Ocena: 0 + | - Cytuj

upload/small_15ScreenShot019.jpg200 000 wymordowanej ludności cywilnej, 15 000 powstanców. Zabijali wszystko co sie ruszało, rannych w szpitalach, dzieci starców, gwałcac dziewczyny , kobiety nie szanujac i oszczedzajac  niczego!

~bez przebaczenia (2012-08-01 16:06)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tu masz też swoich przodków hitlerowski pomiocie !upload/small_4ScreenShot115.jpgupload/small_10ScreenShot114.jpg

~bez przebaczenia (2012-08-01 15:58)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tu Twoi przodkowie niemiecka, nazistowska gnido  -  mordowali narody całej Europy! Kto Cie uczył historii pogrobowcu! Europy! upload/small_17ScreenShot005.jpg

~bez przebaczenia (2012-08-01 15:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Za to *** powinniście gnić w kazamatach do 10-tego pokolenia, *** niemieckiupload/small_13ScreenShot023.jpg

~Janekkkk (2012-08-01 13:17)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Historia Ratibor jest moją historią. Historia Warszawy gdzie polacy razem z rosjanami strzelali do moich przodków nie jest moją historią. Tak samo jak nie chcę by na temat tego kto ma prawo mieszkać w Raciborzu wypowiadał się ktoś którego dziadek z nienawiścią razem z braćmi rosjanami palił domy moich rodaków i kazał rozbierać zabytki mojego miasta by odbudować Warszawę, którego rodzice trafili do Raciborza z nakazu pracy śmiejąc się i drwiąc z tradycji, kultury i języka moich rodziców.

~Ślązak (2012-08-01 10:29)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Całym sobą, jestem za życiem w całym swoim wyrazie - wszystkich ludzi mieszkających w tym nieście - łącznie z ich doświadczeniem życiowym ze wszystkich stron Polski i Europy, by budować nową Śląską wspólnotę raciborzan Ziemi raciborskiej. Pora rugować z tego miejsca grupy, które wzdychają do czasów ideologii faszystowskiej, którą Niemcy i cała cywilizowana Europa dawno potępiła. Historia Polski i Jej Narodu, jest naszą wspólną historią - nauczycielką  życia dla jutra. Zaś historia minionego Ratibor jest tyko przestrogą dla wszystkich Jego mieszkańców. Nigdy więcej ! ! !  Czy jest normalne, by Polacy - Ślazacy mieszkający po lewej stronie Odry żyli jak w czasach okupacji, która w Europie już dawno się skończyła, ale tu trwa. Polacy mieszkający w tych miejscowościach nie mają prawa mówić nic o krzywdach doznanych w czasie wojny, od miejscowych Niemców. "Niemieccy Ślazacy" stale od Polski coś Żądają !!!  W Śląskich rodzinach są książki o Ślaskim AK z lat 1940, trzymane jak zakazana "bibuła". z czasów dyktatury. Ten  "Całym sobą jestem przeciwny tej akcji!!!!!" - dla Ciebie mój komentarz. Kolejny komentarz sugeruje: z Lądynu posłali na śmierć Polaków w Powstaniu Warszawskim - Niemcy są czyści, taka to  Twoja wybiórcza historia ! ! ! CZY TO JEST NORMALNE ???

~z cały szacunkiem (2012-08-01 09:22)
Ocena: 0 + | - Cytuj

dla wieku. Ale czy pamięć zawodzi czy dobieramy historię do potzreb. Jęzeli zawidzi wspólczuje, jeżeli dobieramy historię , gardzę. 1 sierpnia 1944r. wydano z Londynu rozkaz wysłania na pewną śmierć, tysiące łatwowirnych i niwwinnych POLAKÓW.

~Janekkkk (2012-08-01 08:38)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Całym sobą jestem przeciwny tej akcji!!!!!

Dodaj komentarz
Strony: 1 2
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog