29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2008-09-04 14:19:47 Rudnik

W czwartek, 4 września, odbyło się ważne wydarzenie dla mieszkańców Łubowic - odsłonięto tablice z dodatkową  nazwą ich miejscowości w języku niemieckim.

zobacz artykuł

reklama
Dyskusja (98): Odsłonięto tablice dwujęzyczne z nazwą miejscowości Łubowice-Lubowitz Strony: 1 2 3 4Dodaj komentarz
~eichendorff (2008-09-10 14:36)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jako rodowity ślązak z dziada pradziada, który posiada zarówno korzenie polskie, niemieckie oraz morawskie (moi przodkowie ze strony ojca porozumiewali się na codzień w dialekcie laskim, a w kościele modlili się po morawsku) szanuję Polaków mimo, że często nie rozumieją intencji Ślązaków i mówiąc kolokwialnie "obrzucają ich błotem". Wiem, że jest to reakcja obronna ludzi, których historia ciężko doświadczyła. Zrozumcie wreszcie, że nic wam nie grozi ze strony ludzi, którzy mają trochę inną mentalność, kulturę oraz język. Każda akcja jest przyczyną reakcji. Jeżeli Śląsk nadal będzie traktowany przez niektórych jako kolonia, którą trzeba na siłę spolonizować, a tym którzy nie zrezygnują z swojej odrębości będzie się nadal mówić "won !", doprowadzi się tylko do jeszcze głębszej degradacji społecznej. Wystarczy spojrzeć jak wygląda Racibórz, który praktycznie nie posiada już ludności autochtonicznej, a jak wyglądają pozostałe śląskie miasta gdzie autochtomi oraz ludność napływowa potrafią znakomicie współpracować.

~henio (2008-09-10 09:38)

W jednym z komentarzy poniżej napisałem: "Około 6 w n.e. podczas tzw. wędrówki ludów Silingowie oraz inne plemiona germańskie opuściły Śląsk i powędrowały na zachód. Ze wschodu przybyły na Śląsk plemiona germańskie." Wkradł mi się tam oczywiście błąd ponieważ powinno być: "Ze wschodu przybyły na Śląsk plemiona słowiańskie."

Pewnie zbyt wiele zmian chciałes zrobić w tym nieautoryzowanym tekście i w końcu sam się pogubiłeś w tych działaniach.
Tu jest POLSKA, a jak siękomuś nie podoba i czuje się Niemcem czy innym ******* to nie jedzie tam, gdzie jego Ojczyzna!

~henio (2008-09-10 09:15)

W październiku powstanie brama wjazdowa to tej miejscowości, a nad nią będzie widniał napis:
"ARBEIT MACHT FREI".

~formuła (2008-09-10 07:41)

Zupełnie nie zgadzam się z Ja .Te niby dobre samochody to najbardziej obciachowe auta jak BMW czy merole.Tylko wies jeszcze jeżdzi takim złomem.

~ciągle Ja (2008-09-09 22:55)

Osobiście szanuję Niemców, uważam że mają bardzo dobre samochody (sam
takowy posiadam), produkują również bardzo dobrą czekoladę nie mniej
jednak
nie pozwolę sobie polskim niemcom czy śląskim Niemcom czy jakimkolwiek innym Nimcom czy przedstawicielom innych nacji wejść na
głowę z ich kompleksami i chorymi poglądami na rzeczywistość i przeszłość...
Pogódźcie się wreszcie po ponad 60 latach z trwałą utrata Śląska (po 200letnim panowaniu) na rzecz
Polski. Jesteście mniejszością i tak się zachowujcie... macie prawo do własne
kultury i poglądów ale do cholery mniejszość nie znaczy większość!
Prawdopodobnie jest to mój ostatni wpis w tym temacie bo kto mądry ten pewnie
już zrozumiał a głupiemu i tak się nie wytłumaczy... Trzymajcie się ciepło mimo iż na
obczyźnie...

~Ja (2008-09-09 22:55)

<p class="MsoNormal">Eichendorff idąc twoim tokiem myślenia (nie do końca prawidłowym i nie do końca zgodnym z historią [wikipedia zawiera masę błędów])  wszyscy ludzie pochodzą podobno od małp więc
może zróbmy przy każdej z miejscowości tabliczki z napisami "ZOO" i
"Nie karmię zwierząt" ewentualnie "Park Safari" ostatecznie
można przekazać te tereny małpom i zrobić dżunglę... To będzie najbardziej
sprawiedliwe a wręcz salomonowe rozwiązanie problemu... a i pewnie równie
poniżające (dla ludzi) jak tabliczki z niemieckimi napisami w Polskich
miejscowościach dla Polaków... Ja jako Polak, potomek ludzi walczących o
niepodległość Państwa Polskiego i polskość Śląska czuję się poniżony i znieważony tymi
tabliczkami bo nie po to setki a nawet miliony moich rodaków zginęły w czasie
wojen i powstań Śląskich żeby w podobno cywilizowanym XXI wieku propagować tu
germanizację... Opa Joachim i inni zrozumcie że
żyjecie na terenie niepodległego Państwa Polskiego (mimo iz niepodległość jest mocno ograniczona naszym członkostwem w Unii) i czy się wam to podoba czy
nie to wy jesteście tutaj auslandry... MY POLACY JESTESMY U SIEBIE.. Opa
Joachim piszesz że my jesteśmy nacjonalistami... TY JESTEŚ W TAKIM RAZIE
HIPOKRYTA!!! jak nazwać wprowadzanie niemieckich nazw i tym podobne akcje
germanizacyjne jak nie nacjonalistycznymi?! ( <span class="glowka">nacjonalizm</span> «postawa i ideologia uznająca interes własnego narodu za wartość najwyższą») i to jeszcze na obcym terenie...
Szczyt bezczelności i hipokryzji... bo nawet gdyby było jak piszesz to wychodzi
na to że jak Kali kraść krowa to dobrze jak Kalemu kraść krowa to źle... Więc
zastanów się nad tym co piszesz bo sam sobie zaprzeczasz. A Ty drogi
Eichendorffie podszywając się pod tak znamienitą postać hańbisz jej nazwisko
fałszując historię... Gubisz się przy tym w zeznaniach i ogólnie głosisz  jakieś
bzdety i herezje...  W średniowieczu powędrowałbyś na stos... albo
przynajmniej w dyby...

~mieszko (2008-09-09 20:57)

To straszne , eichendorf /poniżej/złapał mongolizm.

~eichendorff (2008-09-09 20:51)

Wśród ludów koczowniczych z Azji Tatarzy nie byli pierwsi, którzy zostawili w Europie swoje geny. Wcześniej byli to Hunowie, których zasięg inwazji w Europie był o wiele większy niż Tatarów. Do dzisiaj w niektórych izolowanych dolinach alpejskich dzieci rodzą się z znamieniem mongolskim, które jednoznacznie świadczy o mongolskich przodkach. Nawiązując do dwujęzycznych tablic w Łubowicach muszę stwierdzić, że to co w Polsce jest ewenementem na skalę kraju jest np. powszechne w Czechach na Zaolziu gdzie pełno wszędzie dwujęzycznych tablic miejscowości. Ponadto nawet ulice mają tam nazwy czeskie i polskie. Ciekawe co sądzą tutaj ci wszyscy oburzeni o dwujęzycznych nazwach na Zaolziu?

~skośnooki (2008-09-09 15:48)

Eichendorf pisz wierszem  bo proza ci nie służy i mózg ci się lasuje , widać po mongołach.

~eichendorff (2008-09-09 14:34)

Przez stulecia na śląsku osiedlali się ludzie różnego pochodzenia. Ziemia ta stawała się dla nich prawdziwą ojczyzną i wszyscy oni wnosili tutaj swój niepowtarzalny wkład w kulturę i rozwój tej ziemi. Mam nadzieję, że wśród mieszkańców, którzy przybyli tutaj po 45 r. oraz ich potomkow znajdą się również tacy, którzy będą traktować tą ziemię jako swoją najbliższą ojczyznę i nie będą się wstydzili mówić o sobie, że są Ślązakami.

~eichendorff (2008-09-09 14:12)

Wielu autochtonicznym mieszkańców okolic Raciborza posiada również mongolskich przodków. Kiedy w 1241 r. tatarzy napadli na Śląsk jedynym śląskim miastem, które się obroniło był Racibórz. Książę raciborski - Mieszko Otyły dokonał nawet wypadu poza miasto i pokonał oddział tatarski. Kronikarze piszą, że zabił oraz wziął do niewoli w sumie 400 wojowników mongolskich. Jeńców tatarskich osiedlił w okolicach Raciborza. Ich potomkowie uzyskali wolność i stali się pełnoprawnymi poddanymi książąt raciborskich. Po pewnym czasie wymieszali się oni z miejscową ludnością.

~eichendorff (2008-09-09 14:03)

W jednym z komentarzy poniżej napisałem: "Około 6 w n.e. podczas tzw. wędrówki ludów Silingowie oraz inne plemiona germańskie opuściły Śląsk i powędrowały na zachód. Ze wschodu przybyły na Śląsk plemiona germańskie." Wkradł mi się tam oczywiście błąd ponieważ powinno być: "Ze wschodu przybyły na Śląsk plemiona słowiańskie."

~Joachim (2008-09-09 07:58)

Dzieki Eichendorff za rzeczowe podejscie do sprawy. I nie przejmuj sie tymi atakami niedouczonych nacjonalistow. Nie warto. Ja dla nich bylem juz zbieraczem ogorkow, szwabem, faszysta i co tam jeszcze. Prawda jest jaka jest a kto nie czuje sie tutaj u siebie ten pluje zöcia i trucizna na innych. Tak trzymac . Grützi Opa Joachim

~autocht (2008-09-09 07:23)

Panie Eichendorf opowiadasz Pan głupoty.To naciąganie historii do z góry założonych celów. Nie było i nie ma czegos takiego jak narodowosc śląska.Tutaj od zawsze był język polski pomieszany z naleciałościami czeskimi ,niemieckimi.To tak jakby sądzić ze dominującą nacja byłi tutaj zydzi./duzy procent społecznosci w regionie/To Niemcy byli tutaj goscmi i przybyszami.Ktos kto twierdzi inaczej opowiada bajki.

~do eichendorffa (2008-09-09 07:21)

Mieszko I i Władysław Jagiełłó też byli NIEMCAMI a Kopernik była Kobietą!!!

~eichendorff c.d. (2008-09-08 21:32)

Przedstawiłem tą historię aby obalić pewne mity nt. historii Śląska. Są to niestety fakty, które zaprzeczają oficjalnej propagandzie komunistycznej, która przez cały okres powojenny w bardzo nieudolny sposób legitymizowała prawa Polski do Śląska. Niestety propaganda ta jest nadal mocno zakorzeniona w świadomości społeczeństwa polskiego. Polacy nie potrafią zrozumieć, że odrębność Ślązaków w stosunku do Polaków, Niemców czy też Czechów jest podobna do odrębności Szwajcarów w stosunku do Niemców, Włochów oraz Francuzów. Tym, którzy tego nie rozumią proponuję pojechać do Szwajcarii.

~eichendorff c.d. (2008-09-08 21:07)

Najazd tatarski doprowadził do strasznego wyludnienia Śląska. Wymordowana lub uprowadzona została ludność wielu znaczących w tym czasie grodów i miast. Po tym najeździe nie zostało książętom nic innego jak zaproszenie na Śląsk kolonistów z zachodu aby zagospodarowali tą ziemię. Podobna sytuacja miała miejsce również w małopolsce. W Krakowie aż do XV w. mieszczanie byli prawie w 100% pochodzenia niemieckiego. Przez długi okres nawet księgi miejskie spisywano w Krakowie po niemiecku. W Małopolsce mieszczanie po pewnym czasie spolonizowali się. Na Śląsku jednak nie doszło do polonizacji kolonistów, a z czasem zaszedł wręcz odwrotny proces.

~eichendorff c.d. (2008-09-08 20:55)

Za czasów Mieszka Plątonogiego oraz Bolesława Wysokiego zaczynają osiedlać się na Śląsku pierwsi koloniści z zachodu. Najpierw byli to Walonowie, a następnie Niemcy. Syn Bolesława Wysokiego - Henryk Brodaty ożenił się z księżniczką bawarską - Jadwigą von Ansbach, która jest czczona obecnie jako Święta Jadwiga Śląska. H. Brodaty na codzień używał języka niemieckiego, a nawet tworzył poezję w języku niemieckim. Za rządów jego syna - Henryka Pobożnego doszło w 1241 r. do straszliwej katastrofy jakim był najazd tatarski.

~eichendorff c.d. (2008-09-08 20:46)

Najstarszy syn Bolesława Krzywoustego - Władysław Wygnaniec, który otrzymał Śląsk jako dziedziczną dzielnicę został wygnany przez braci i schronił się w Niemczech wraz z rodziną. Jego synowie - Bolesław Wysoki i Mieszko Plątonogi tam się wychowali, pobierali nauki i poznali kulturę oraz język niemiecki. Pozostali książęta piastowscy pozwolili powrócić synom W. Wygnańca na Śląsk. Mieszko Plątonogi został władcą Górnego Śląska z stolicą w Raciborzu.

~Joachim (2008-09-08 20:43)

Do Ja  dla mnie zostaniesz jednak synkiem . Mieszasz Slazakow obojga narodow z hitleryzmem.Jacy kolonisci? Tu w Ratibor przed wojna mieszkali  rozni Niemcy Polacy Zydzi. I co . Do czasu dojscia Hitlera do wladzy jakie tu byly problemy ? Istniala Strzecha wydawano Polskie gazety. Co zrobiono po wojnie ? Spadles z ksiezyca albo urodziles sie wczoraj ? Moi przodkowie nie zdecydowali sie Polakami bo tu Polski nie bylo ! Mnie zmuszano do tego. Ale wypialem sie na  te propozycje , i dalej mi doPolski tyle co  na Marsa. Hipokryta jestes sam nie pojmujac pewnych rzeczy ale co zascianek to zascianek nawet Raciborski.  Dla takich jak Ty pasuje  to powiedzenie na  Niemcow z Raciborza polski niemiec. Powiedz mi jak sie urodzilem Niemcem w Niemczech a przyszla tu Polska to  co ja jestem Niemiecem albo Polakiem ? Pnstwa tomoga sobie przychodzic i odchodzic a czym sie zostaje to sie zostaje. Obojetnie czy tu jest teraz Polska albo byly Niemcy. . Tak wyglada moja hipokryzja !!! Grützi

~eichendorff c.d. (2008-09-08 20:38)

Około 6 w n.e. podczas tzw. wędrówki ludów Silingowie oraz inne plemiona germańskie opuściły Śląsk i powędrowały na zachód. Ze wschodu przybyły na Śląsk plemiona germańskie. W 11 w. n.e. Śląsk dostał się w obszar wpływów państwa polskiego. Pod datą 1108 r. Gall Anonim napisał, że: "woje księcia Bolesława Krzywoustego zdobyli morawski gród Racibórz". Całe Czechy oraz Morawy były wówczas częścią Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a czescy władcy z dynastii Przemyślidów byli hołdownikami i elektorami cesarskimi.

~eichendorff (2008-09-08 20:26)

Pierwszymi znanymi nauce mieszkańcami Śląska byli Celtowie. Teren Czech zamieszkany był przez Celtów aż do 6 w. n.e. Od plemienia celtyckich Bohemów wzięła się nazwa "Bohemia" lub z niemiecka "Boehmen" co oznacza właśnie Czechy. Na początku naszej ery Śląsk zasiedlony był przez plemiona germańskie. W okolicach Wrocławia byli to Silingowie. Jedna z teorii mówi, że nazwa "Śląsk" wzięła się właśnie od Silingów - tj. od nazwy "Silingia".

~Karina (2008-09-08 20:23)

W Niemczech w Bautzen oraz w Tyrolu dwujęzyczne tablice są codziennością i tam to nikomu nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. To tylko u nas mogą padać takie wrogie komentarze.

~Ja (2008-09-08 11:55)

Joachim nie jestem twoim synkiem więc nei pozwalaj sobie... To po pierwsze. Po drugie historia Śląska liczy grubo ponad 1000 lat a Niemcy spędzili tu jedynie 200 więc nie jestescie i nie byliście tu nigdy gospodarzami a jedynie gośćmi i to niemile widzianymi. Bo niby jak inaczej nazwać kolonistów którzy niczym konkwistadorzy zagrabili siłą ziemie polskie na ponad 200 lat? Porównując niemiecki faszyzm a właściwie nazizm czy hitleryzm do polskiego komunizmu ośmieszasz się... Ofiaramy niemieckiej polityki okresu międzywojennego i wojennego idą w dziesiątki milionów... Należą do nich również wysiedleni i szykanowani niemieccy koloniści zamieszkujące Śląsk i okolice. Jednym słowem sami jesteście sobie - rozpętaliscie wojnę i poniesliście konsekwencje. Poza tym jaki z ciebie niemiec skoro twoi przodkowie po wojnie zdecydowali się zostać Polakami? Nie jesteś ani prawdziwym Niemcem ani prawdziwym Polakiem... Twoja hipokryzja jest równie przerażająca jak brak wiedzy historycznej... zarzucasz innym niepamięć a sam zafałszowujesz historię i interpretujesz ją tak by pasowała do twojej dziwacznej filozofii... Jak dak dalej pójdzie to zaczniesz wmawiać ludziom że zbrodni oświęcimskiej dopuscili się eskimosi a w Powstaniu Warszawskim zbrodniczy Polacy mordowali bezbronnych niemieckich żołnierzy... Ja nie czuję nienawiści do Niemców... ale niesamowicie irytuje mnie to co robią tzw. "polscy niemcy" bardziej niemieccy niż mieszkańcy Berlina czy Monachium mimo iż "kraj ojców" znają jedynie z niemalże niewolniczej pracy albo z telewizji... NIE POZDRAWIAM

aleksander (2008-09-08 10:24)

Masz racje Joachim, tylko uwzglednij że wystarczyło 6 lat wojny rozpętanej przez niemieckich faszystów, aby zginęło powyżej 50 mln ludzi nie licząc rannych i innych krzywd ludzkich trudnych do okreslenie i mowienia o nich na tym forum. Nie znam innej wojny z tak tragicznymi skutkami. To dobrze że teraz żyjemy My Polacy i Mniejszośc Niemiecka obok siebie w wzglednym spokoju i tolerancji. Przyjmuję do siebie, że przed wojną treny te niezaprzeczalnie były w granicy Rzeszy Niemieckiej bo nie da sie prawdy obejść, ale niech mniejszość Niemiecka przyjmnie to do siebie , że teraz mieszka na Śląsku, który jest regionem już wolnego kraju jakim jest Polska. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3 4
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog