29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2005-11-28 00:00:00 Książki

Drugi numer "Almanachu Prowincjonalnego" zyskał dzięki samej prezentacji sporo walorów. Do kolejnej już publikacji - tym razem dotyczącej włoskich podróży, wspomnień o Papieżu i zawierającej tekst Ryszarda Kincla, zachęcić miał przygotowany wieczór artystyczny. Piękna muzyka, poezja, refleksje...

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (271): Almanach Prowincjonalny, odsłona druga Strony: 1 2 3 4 … 11Dodaj komentarz
~Arteks (2005-12-28 19:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

bo na tyle wyceniono koszty biodegeneracji gleby to chciałbym podkreślić że jakkolwiek to wiadomość smutna to przecież nie tragiczna dla miasta które dochody ma na poziomie 470 milionów zł rocznie...

~Arteks (2005-12-28 19:08)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Na Kamienioku było składowisko odpadów, a nie jak piszesz gruzu i ziemi. WIOŚ wydał negatywną opinię co do jakiejkolwiek inwestycji w tym miejscu. Moim skromnym zdaniem zarówno Auchan jak i miasto "urwało temu łeb" bo straciłby na braku tej inwestycji zarówno Racibórz jak i UM. Niewiadomo czy w czasie budowy nie dojdzie do równie "ciekawych" odkryć co przy Plazie. Tyle tylko, że Auchan ma tę świadomość, a Plaza jej nie miała. A jeśli Plaza zażąda odszkodowania od Rybnika w wysokości ok. 1 mln

~Mirek G. (2005-12-28 15:24)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Arteksie,na kamienioku nie było wysypiska śmieci,tylko składowisko gruzu i ziemi po rozbjórkach budynków i ziemi po wykopach pod fundamenty z budów,a całe zamieszanie zrobili ekolodzy przeciwni inwestycji w tym miejscu.W końcu firma Schiver przed kupnem zapoznała się z wynikami badań gruntu,jakie były robione tam kilka razy i nic tam nie wykryto co by mogło wpłynąć negatywnie na inwestycję w tym miejscu.Miasto w tym wypadku niczego nie ukrywało,od razu było wiadomo że to teren nasypowy.

~Arteks (2005-12-28 14:36)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A czy ktoś mówi, że jest ideałem? Jeśli jednak tak uważałeś do tej pory to dzięki za duży komplement :) Raczej nie da się porównywać dawnego śmieciowiska do dawnej bazy autobusowej. Na śmietnik wysypywane były różne świństwa natomiast po bazie PKS raczej nikt się nie spodziewał jakiegokolwiek skażenia bo stacjonowały tam samochody i nic poza tym. Zobaczymy czy będzie afera. Na razie Plaza nie skarży się na miasto i przedstawiciele tej firmy wypowiadają się dość dyplomatycznie. 

~Mirek G. (2005-12-28 13:50)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Okazuje się że nie tylko w Raciborzu jest afera ze skażonym terenem pod inwestycje,równierz w tak zachwalanym Rybniku,gdzie wszystko jest zapięte na ostatni guzik wyszła na jaw afera z zanieczyszczeniem gruntu.Oczywiście władze Rybnika udają że o niczym nie wiedzą,a badania gruntu były wykonane przed sprzedażą tego terenu,a konkretnie chodzi o teren budowy Plazy.Szczeguły na stronie www.raciborz.naszemiasto.pl, pod tytułem "CZY RYBNIK ZAPŁACI ODSZKODOWANIE ZA".No i Rybnik wcale nie jest ideałem.

~Arteks (2005-12-25 17:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A ja bardzo polubiłem raciborskich internautów. Weszłem kiedyś na Racibórz.com.pl bo jak wspominałem to miasto dobrze znam i pozytywnie mi się kojarzy i... zostałem. Bardzo cenię wypowiedzi wwww, A-F (śmieszy mnie trochę ta jego ksywa, ciekaw jestem co ten Frączek przeskrobał?...), Dariusa, a widzę, że z Mirkiem to zaniedługo będziemy "za pan brat". Nadal zamierzam śledzić raciborskie forum, czasami doradzać, dopingować, a czasami prostować (tak jak w tej dyskusji) bo stereotypów nie brakuje...

~A-F (2005-12-24 12:45)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wszystkim użytkownikom tegoż portalu jak i Forumowiczom życzę: szczęścia, radości, pachnącej choinki (nawet tej sztucznej:)) a także mniej tematów niepokojących o naszym mieście ( tylko samych pozytywnych). WSZYSTKIEGO DOBREGO!!!

~Mirek G. (2005-12-23 15:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Arteksie,ja nie robię tego złośliwie,tylko niektórzy w swoich wypowiedzach degradują Racibórz do jakiejś wiejskiej miejscowości.Wiesz? że nawet fajnie mi się z tobą pisze.Ty piszesz że znasz tylko kilka w okolicy UM,przecież podałem ci nazwy ulic na jakich te kamienice się znajdują,zapomniałem jeszcze o pl.Wolności ul.Londzina i pl.Jagiełły.Tak pozatym to w kięgarniach jest książka pt."Kamienice Raciborza"przedstawiająca obecny stan,nie musisz kupować,wystarczy że sobie ją przejżysz.Pozdrawiam.

~Chicko (2005-12-23 08:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wesołych Świąt !!!

~Chicko (2005-12-23 08:37)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wesołych Świąt !!!

~Arteks (2005-12-22 21:55)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Moja mama doskonale pamięta Racibórz z lat 40 i 50 bo miała tam kuzynkę, a jej znajoma handlowała na raciborskim targowisku. Mama opowiadała mi, że Racibórz jeszcze pod koniec lat 50 był jedną wielką, przygnębiającą ruiną. Racibórz stracił większość swoich dawnych mieszkańców a przez to swoją dawną tożsamość dlatego nie stawiałbym znaku równości między tym miastem do 1945 a po tej dacie. To dwa niemalże różne miasta Ratibor i Racibórz. Życzę wesołych Świąt Raciborzanom i kończę ze swejstrony

~Arteks (2005-12-22 21:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dlatego nie chcesz zauważyć tego, że w Rybniku zachowało się kilka neoklasycystycznych kamienic z XIX w. - architekt. kierunku bardzo rzadkiego na Śląsku. Na Sobieskiego, Kościuszki, Saint Vallier, Korfantego, pl. Kościelnym, Antoniego jest wiele wysokich i ciekawych kamienic - nawet secesyjnych! Racibórz ma piękną historię i tego nikt nie kwestionuje podobnie Pszczyna czy Nysa co nie zmienia faktu, że wszystkie te miasta straciły swoje dawne znaczenie na rzecz innych, ważniejszych miast.

~Arteks (2005-12-22 21:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Znów przesadziłeś pisząc, że rybnickie kamienice odpowiadają tym z raciborskich przedmieści gdyż w Raciborzu wysokich kamienic prawie nie ma(!) Znam tylko kilka - w okolicy UM. Aczkolwiek faktycznie przed wojną wysokich kamienic było dużo bo dysponuje pocztówkami sprzed 1945 r. Niewiele z tego jednak pozostało... Nawet kościoły czy baszta były po wojnie odbudowane. Poza tym Mirku jesteś bardzo cięty na Rybnik w przeciwieństwie do mnie - osoby przyjacielsko nastawionej do R-rza.

~Mirek G. (2005-12-22 16:06)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Już rozumiem,tobie chodzi opaństwo Rybnickich,czyli rodzina o takim nazwisku,zwracam honor.Tak tak,masz rację my jeszcze jeździmy karetami,i mieszkamy w grodzie otoczonym murami,a z wami łączymy się przez wechikół czasu,pozdrowienia z okazji świąt Borzego narodzenia i szczęśliwego nowego roku Anno Domini 1606 r,życzą poddani państwu Rybnickim zaściankowi i prowincjonalni Raciborzanie,miejcie nas w opiece.Przez ten wechikół czasu cała historia się popipszyła,co to się porobiło Rybnik jest stolicą

~dzyndzel (2005-12-22 14:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

to co ja napisałem to też fakty, pierwsze sie dowiedz, sprawdz a potem komentuj czyjeś wypowiedzi. A co do 2 części twojej wypowiedzi to nic na ten temat nie wspominałem wiec nie wiem czemu to piszesz. Aha, domyślam sie że Racibórz zatrzymał sie w rozwoju te kilkaset lat temu kiedy przeżywał swój renesans i tak w stagnacji czeka na swoje 5 minut a wszystkie miasta z okolicy prześcignęły go o 3 długości. pozdro

~Mirki,Arteksy itp... (2005-12-22 11:09)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Zostawcie już te komentarze i pomóżcie swoim żonom w kuchni!!!!!!!!Prezenty już macie?

~Mirek G. (2005-12-22 10:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

dzyndzel.To co napisałem to fakty,a nie zmyślone historyjki jakie ty przedstawiasz(dawne państwo Rybnickie)poszperaj w historii i starych mapach Górnego Śląska,bo widzę że na ten temat nic nie wiesz.Racibórz jest najstarszym miastem Górnego Śląska i był najbardziej zaludnionym G.śląskim  miastem,a właśnie cały Górny Śląsk leżał w granicach Księstwa Raciborskiego,widzę że nie możesz tego przełknąć,ale historii nie zmienisz i nic ci na to nie poradzę.Życzę przyjemnej lektury.

~dzyndzel (2005-12-22 00:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

z tym ostatnim to już przesadziłeś to tak jakby o rybniku głosić że jest stolicą ... (dawnego państwa rybnickiego)

~Mirek G. (2005-12-21 23:21)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Zaś dla twojej osobistej wiadomości,to mieszkam  właśnie w starej kamienicy o ciekawej architekturze z pruskim murem,i osobiście zabiegam o remont tego budynku,pisząc petycje na jego renowację.I potrafię dostrzec,i odróżnić piękno od szpetoty,jaką oferują nam współcześni urbaniści i architekci,idący na łatwiznę,którzy nie mają szacunku dla historycznego harakteru miasta,jakim jest Racibórz,jak by nie było,była stolica Górnego Śląska(dawne Księstwo Raciborskie)

~Mirek G. (2005-12-21 22:15)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Zaś architektura zajmuje się kształtowaniem przestrzeni przez projektowanie i wznoszenie budynków,z czego w Raciborzu nawet po utracie 80% jakie zostały zniszczone po wojnie,i nie dobudowane,to do dzisiaj pozostało sporo kamienic,jakich Rybnik nie ma i mieć nie będzie,patrz zabudowę ul Staszica,Wojska Polskiego,Stalmacha,Siękiewicza czy pozostałości na ul Opawskiej i Ogrodowej,chodzi mi o gabaryty tych kamienic,bo takie kamieniczki jak w Rybniku w centrum to u nas są na starych przedmieściach.

~Arteks (2005-12-21 21:59)
Ocena: 0 + | - Cytuj

I po raz pierwszy zaczynasz gadać merytorycznie co mi się podoba. Z pewnościa jak będę w Raciborzu odwiedzę Czekoladową bo tam chyba nigdy nie byłem, a takie miejsca potrafią być bardzo ciekawe. Po prostu architektura to nie tylko kościółek czy ratusz ale również d. fabryka, współczesny biurowiec, dworce. Raciborzanie którzy krytykują szpetny dworzec PKP czasami nie zdają sobie sprawy, że w Studziennej jest prawdziwa perełka- ślicznanieczynna stacyjka pozostałość po pruskiej architekturze XIX w.

~Mirek G. (2005-12-21 21:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Chcesz przez to powiedzieć że nie wiem czym zajmuje się urbanistyka?I tu się mylisz.Urbanista zajmuje się planowaniem i racjonalnym budowaniem miast,sama nazwa z łaciny urbanus oznacza "Miejski"i sam jestem wkurzony na naszych urbanistów co zrobili z Raciborzem od 1945r do dnia dzisiejszego(zobacz na forum o czym pisałem)A co do familoków,to w Raciborzu też są,tylko w ładniejszym wykonaniu np.cała ul Czekoladowa to familoki po byłej fabryce czekolady,UM w Raciborzu to była hala  prod.tej fabryki

~Arteks (2005-12-21 20:34)
Ocena: 0 + | - Cytuj

W twoich wypowiedziach jest sporo sprzeczności i złośliwości. Niedawno zarzucałeś, że do Rybnika powłączano niektóre osobne dawniej miasteczka typu np. Niedobczyce, a teraz nabijasz się z familoków z których w większości te dzielnice się składały. Faktycznie Rybnik bez nich być może byłby ładniejszy ale teraz z pewnością jest bardziej różnorodny co jest plusem.

~Arteks (2005-12-21 20:32)
Ocena: 0 + | - Cytuj

zachodzie takie cacka poburzyli 30 lat temu czego teraz żałują. Miasto tworzy różna architektura. Niestety w Raciborzu dzięki takiej a nie innej historii bardzo dużo bloków się powciskało do Śródmieścia zamiast kamienic. Być może Cię zaskoczę ale podoba mi się architektonicznie raciborskie więzienie a także zabudowania cukrowni. Musisz zrozumieć, że zabytki to nie tylko kościoły - tego w Europie jest dziesiątki tysięcy. Zabudowania poprzemysłowe zaś są unikalne. Widziałeś np. łódzkie fabryki?

~Arteks (2005-12-21 20:28)
Ocena: 0 + | - Cytuj

W przeciwieństwie do Ciebie Mirku - ja nie zabieram głosu w tematach na których się nie znam. Co do urbanistyki czy architektury nie masz zielonego pojęcia bo gdybyś miał to byś wiedział, że czym więcej oryginalnych obiektów w mieście tym bardziej jest ono mnie monolitowe i bardziej interesujące. Może blokowiska nie są ciekawe nigdzie ale familoki jak najbardziej. Już obecnie na Starą Kolonię do Rybnika przyjeżdżają ekipy fotografów - pasjonatów architektury przemysłowej z całej Europy gdyż na

Dodaj komentarz
Strony: 1 2 3 4 … 11
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog