29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2004-11-02 00:00:00 Książki o regionie

"Cieszę się, że kaplan Archidiecezji Wrocławskiej, ks. kan. mgr Jerzy Andrzej Klichta podjął się przybliżenia dziejów Śląska w swojej książce "Dzieje Śląska pod strzechy...". Niech jego wysiłek zostanie zrozumiany i doceniony. Życze też, by Czytelnicy tej pracy uchwycili dobre rysy charakteru ślązaków i ich naśladowali."

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (17): "Dzieje Śląska" - książka ks.J.A.Klichty Strony: 1Dodaj komentarz
~do do poniżej (2014-09-12 09:16)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Warszawa to najbardziej niechlujne miasto pod względem językowym. Najbardzij boli mnie ich akcentwanie na 3 sylabę od końca - paranoja! I takie wzorce przekazują nam w telewizji i radiu.

~do ponizej (2014-09-11 10:28)
Ocena: 0 + | - Cytuj

To typowe dla niby patriotów,którzy wzywają do waśni między narodami,próbują się rządzić na nie swojej ziemi.Pisać nie potrafią,ale wyzywać innych to taaaak.To agenci "warszafki" na Śląsku,bo podobno tam w stolycy nie potrafią pisać poprawnie.Przychodzi im to z ciężkim "bulem" :))))))

~do SLĄZAK (2014-09-11 08:50)
Ocena: 0 + | - Cytuj

TY rzeczywiście Polakiem nie jesteś, jak polskiej ortografii nie znasz - jaka jest różnica międyz karze a każe?

~do ŚLĄZAK (2014-09-11 04:58)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Te,niby Ślązak!Zapomniałeś dopisać: "prawie 70 lat polonizacji Śląska,nie spowodowało zatracenia śląskiej tożsamości mieszkańców tego regionu".

~tan (2014-09-10 18:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

do tak nazywającego sie Ślązak .Ty zaburzański ślązaku. Ucz się jeszcze, bo na Śląsku nie mówi się do księdza PAN. Odbarwiłeś się,a może rzeczywiście wymagasz leczenia !

~ŚLĄZAK (2011-03-29 12:43)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dedykacja dla wszystkich niemieckich Ślazaków !!! Ta prawda Was wyzwoli z omanu - uwierzcie w końcu i wyjdźcie z mroków ciemności.
"Szan. Księże Kanoniku. Serdecznie dziękujemy za tak pięknie i wiernie napisaną książkę. Dla nas Ślązaków – Polaków, to co Pan napisał, to w naszych śląskich duszach jest zakodowane jak w genach. 600 lat obcego panowania na Śląsku i 180 lat pruskiej germanizacji, nie spowodowało zatracenie polskiego ducha Ślązaka," (...)

PS. Wymowne jest zdjęcie, które karze wierzyć, że prawdę można mówić i pisać z uśmiechem, nawet w otoczeniu, ROJU OS!!!

~bluevelvet (2011-03-28 16:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A to sobie dziękujcie za takiego szowinistycznego gniota :D Ta książka ma tyle wspólnego z historią co komunistyczne gnioty :( Ksiądz niech się lepiej za modlitwę weźmie :)

~240834sFiF (2011-03-28 07:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

<p style="margin-bottom: 0cm;">Szan. Księże Kanoniku. Serdecznie
dziękujemy za tak pięknie i wiernie napisaną książkę. Dla nas
Ślązaków – Polaków, to co Pan napisał, to w naszych śląskich
duszach jest zakodowane jak w genach. 600 lat obcego panowania na
Śląsku i 180 lat pruskiej germanizacji, nie spowodowało zatracenie
polskiego ducha Ślązaka,. Oczywiście każdy ma prawo do zmiany
poczucia swojej narodowości, dla tego część Ślązaków
zwabionych możliwością kształcenia się i lepszą posadą na.
przykład jako „Beamter” zaczęła czuć się Niemcami. To był
jednak margines. Jeżeli zachowywali się poprawnie, to należy się
im szacunek jak dla każdego uczciwego : Polaka , Niemca Czecha ,
Chińczyka itd. Tacy aby dostać  100 marek „Begrussungsgeld” jak
pojechali do RFNu to oświadczali: „ja ich bin nich Pole, ich bin
Deutsch” , ale tacy za 100 srebrników i ojca by sprzedali. Ślązak
za pruskich czasów był potrzebny Niemcom tylko jako siła robocza w
kopalni, w hucie. Niemcy dla siebie budowali kopalnie, huty, piękne
wille, a ponieważ w tych kopalniach i hutach musiał ktoś robić,
to budowali dla tych śląskich roboli familoki - domy, najczęściej
jeden dom obok drugiego bo to taniej wychodziło, a że trawy i nieba
nie było widać to ich nie obchodziło. Oczywiście obok domu
wybudowali także chlywiki, aby baba tego robola (który za pruskich
czasów w hucie i w kopalni pracował po 13 godzin i jak wrócił do
domu to już na nic nie miał siły) mogła hodować koza, abo świnia
, abo króliki.Za czasów pruskich na Górnym Śląsku nie było ani
jednej porządnej szkoły, Ślązok bół yno do roboty.  Co
zawdzięczamy zaprzańcom- kolaborantom w czasach III Rzeszy, którzy
do Gestapo donosili za rentenmarki kto był w Powstaniach Śląskich.
Prawie wszystkich powstańców wymordowano w Auschwitz, Dachau i
setkach innych obozach zagłady. Dzisiaj mamy inne Niemcy i chwała
Panu Bogu.  Szczęść Boże.    Echt Ślązok.
<p style="margin-bottom: 0cm;">
upload/small_0605.jpg

~do niżej (2011-02-04 09:30)
Ocena: 0 + | - Cytuj

- a może byś tak przestał czytać te "najnowsze - rewelacje", historie Śląska a zaczął samodzielnie myśleć. Biedaku, nie zauważyłeś, że ktoś cię prowadzi na smyczy !!! Wyzuty z resztek ludzkich odruchów - PO - kot jakiś.

~ljgbs (2011-02-03 20:20)
Ocena: 0 + | - Cytuj

"dużym kosztem mojego zdrowia"
Czyli jednak... jak ktoś już zauważył masz biedaku kłopoty z psyche :/ współczuję Ci, bo wypisywanie takich głupot w internecie to nie jest normalne. może czytanie mądrych książek Ci pomoże... Odwiedź bibliotekę i wypożycz jakąś nową historię Śląska..;.

~ŚLĄZAK (2011-02-03 11:17)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Nikt wam niczego nie wmawia - sami manifestujecie rewizjonizm pod nową "faną" RAŚ. Nie wiem, który z was jest tym, który w kontekście czcigodnego duchownego nazwał Korfantego zdrajcą i mordercą !!! Oboje z "ślązakiem" jesteście maniakami - PO-koty z tej zgraji, do tego stopnia idiotyczni, żeby pieprzyć, że ŚLĄZACY przybyli na Śląsk razem napływową ludnościę. Czegoś podobnego nawet Chinczyk nie powie - co za durnota i do tego tak masowo wtłaczana dzieciom !!! Nudzi mnie już ta "debata" z durnymi szwabami, którzy nie wiadomo skąd, stosują  Gebelsowską propagandę w UE. Dużym kosztem mojego zdrowia , czynię wam przysługę, wezwaniem do opamiętania się.

~tan (2011-02-02 20:07)
Ocena: 0 + | - Cytuj

No brawo! Obudzili się ale nie ci co powinni. Odezwał się pseudopatriotyczny bulgot poperelowskich importowanych „ ślązaków” którzy tradycyjnie wmawiając autochtonom niemieckość-liczą na poklask. Wy wszarze,przecież autor komentarza nie miał nic przeciw Osobie  tego lub innego Duchownego, tylko  łajdackiego ślązaka, który dał Polsce tyle szkody w tym samym prawie momencie, gdy w Niemczech rozlegał sie pomruk szacunku i wdzięczności za URATOWANIE Europy od zarazy bolszewizmu. Było tylko sprawą czasu, aby spełniły sie słowa Polaka-polityka Tysiąclecia Piłsudskiego, aby Korfanty nie szukal Polsce wroga na Zachodzie !!! Nie rozumiecie tego bałwany!? Po kiego diabła wplatacie swoje bełkotliwe  bezprzedmiotowe przydawki???

~ŚLĄZAK (2011-02-02 18:27)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Dopuki widzisz tylko ślązaka sobie podobnego - PO-kociątko, to widzisz w każdym ślązaku, który patrzy po polsku, jak w omanie - manić będziesz samego siebie, że to urojenie? To jest prawda, taka sama, kórą ja widziałem w latach 1956r, gdy niemcy - kabotyni mocno dzierżeli na Placu Długosza polski sztanadar i gromko śpiewali Międzynarodówkę, żeby przypadkiem polacy nie byli głośniesi. ONI JESZCZE WTEDY NIE WIEDZIELI, ŻE SĄ NIEMCAMI!!! To cała prawda o V kolumnie. Obudziła ich Solidarność - niemiecka, nie polska.

~Ślonzok (2011-02-02 11:57)
Ocena: 0 + | - Cytuj

@Ślązak
Z jakiej książki propagandowej przepisałeś to, co jest w twoim poście?
Tzn. wiem, z jakiego ta książka okresu (do 1956) ale napisz autorów i tytuł. To dobre do pośmiania się!

~ŚLĄZAK (2011-02-02 10:47)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Gdzie są Ślązacy? pyta "ślązak". Oczywiście w tonie totalnej krytyki wszystkiego, co przybyły na Ziemie Zachodnie, ksiądz, zdążył opisać. Podpisuję się pod każdym zdaniem tego zacnego księdza - bo jestem ŚLĄZAK !!! Po pierwszej wojnie św. zobaczyłem JUTRZENKĘ, światełko powrotu Śląska do Macierzy.i ta ciągła walka z takimi "ślązakami" w kolejnych zrywach powstańczych i ta walka o budowanie Swojego Śląska. Polscy historycy do dziś będą twierdzić, że był to największy rozwój - cud gospodarczy w dziejach Polski. Druga wojna św., dla "ślązaka" to "powrót Niemiec po swoje(kosztowała życie milionow istnień)???" trwa do dziś i będzie trwała tak gługo aż Niemcy znikną z mapy Europy !!! Ta paplanina z germańskim przeplotem będzie trwała, a sprawy Śląska nie ruszą do przodu ani na krok.Tyle wiem od siebie i tak czuję jak wszyscy Ślązacy, bo nawet Ci co teraz optują za niemcami, tylko dla pobudek potrzeby własnego brzucha - się obudzą, do życia w swoim miejscu urodzenia, czerpiąc siły z własnych korzeni, które są zapuszczone w Śląsku - dzielnicy Polski. Amen
Motto Niemieckiego kapitalisty na Śląsku - posłuchajcie przynajmniej Niemca!!!
"NIKIM JESTEŚMY BEZ POLSKI
NICZYM, PRZECIW NIEJ"

~tan (2011-02-01 16:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

To wstyd, gdzie są bezstronni śląscy historycy kościelni ! Zbrodniczy kłamca i kpiarz Korfanty ubliżał duchownym którzy nie popieralui czynnie walki bratobójczej i przelewu krwi. Ubliżał śląskim duchownym tak, że nie  zgodzili się pobłogosławić ślubu /małżeństwa/ Korfantego-jeśli nie przeprosi za wybulgotane obelgi tychże duchownych. To chyba nieświadomi duchowni krakowscy zgodzili sie udzielić sakramentu małżeństwa  Korfantemu. Brawo, tam byli „lepsi” duchowni. A OBRAZA kard.Achillesa Ratiego i buńczuczne odmówienie swego wręcz świńskiego obowiązku pożegnania w Warszawie Szefa Korpusu Dyplomatycznego-kiedy Tem wyjedżał na Conklawe. Zasłużony dla Polski kard. Ratti został Papieżem i nie powrócił z Conklawe.Kiedy Polski Rząd zorientował sie w „bohaterskiej” postawie zbrodniarza Korfantego, to telefonicznie żegnano kard.Rattiego, jak był już w Rzymie.Rząd ówczesnej Polski widać poznał się na Korfantym, że nic dla Polski zaszczytnego nie stworzył i odpowiednio „ustawił”. Dziś w Katowicach chyba tylko szowiniści wdzięczni za stołki budują Korfantemu pomniki.Czy to godne,  aby do budowniczych dołączał kler? Czy to zaszczyt otrzymać NAGRODĘ im,KORFANTEGO ? Szowinistom katowickim udało się nawet przekonać kard.Glempa na zgodę popiersia Korfantego w Archikatedrze w Warszawie. A więc pomnik dla zbrodniarza,który na siebie osobiście wziął krew bratobójczą Ślązaków na swoją odpowiedzialność -wbrew Warszawie ogłosił 3-cie tak zwane Powstanie Śląskie.Jako Ślązak wstydzę się za takiego zbrodniarza, który zgodnie z ostrzeżeniami Piłsuckiego Polsce naszykował straszliwego wroga jakim był hitleryzm.I to ks. Klichta cieszy sie nagrodą imieniem zbrodniarza-który bezczelnie mianował się CHRZEŚCIJAŃSKIM DEMOKRATĄ.!!!

~ślązak (2010-06-27 20:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

KSIĘŻE Klichta.jak można takie bzdury propagować.Ślązak pod suwerennymi Niemcami miał się gorzej jak pod Polską ?? To,że kilka miesięcy po I wojnie należało przetrwać na przestawienie przemysłu i odbudowanie stanu rozkwitu Śląska  to zbrodniczy hadek ! ? ! ?  Korfanty dokładnie wiedzial. To KsiąDZ PISZE TAKIE IDIOTYZMY A ZAPOMINA O TYM JAK „okrutni” Niemieccy fabrykanci budowali Osiedla Katowickiedo dziś imponujące  tym, co fabrykanci oferowali swym robotnikom.Zapomina Ksiądz,że na burdach Śląskich zyskali nie robotnicy i chłopi lecz garstka przybyłych z aktówkami „rodaków”-którzy potem blokowali swymi obładowanymi samochodami drogę ucieczki jak Niemcy wrócili po swoje.Jak Ksiądz popiera zbrodniczego samozwańczego Korfantego /niech Ksiądz porozmawia z rodzinami poległych np w 3-ciej burdzie śląskiej/ jak Ślązacy byli zmęczeni tymi rebeliami i co im to dało/ Piłsucki był zly ?????a Korfanty dobry???? a obaj się  obaj byli adwersarzami.Niech Ksiądz nie przynosi wstydu Religii Miłości Bliżniego

Dodaj komentarz
Strony: 1
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog