29 Grudnia 2016, imieniny Dawida Tomasza Dominika
Strona GlownaPolecaneLista użytkownikówPortalLogowanie
Artykuł
2010-02-02 15:49:47 Felietony

Młode pokolenia, o ile chcą (a chcą) zostać w Raciborzu, właściwie nie mają wyjścia. Oni są prężni i zdolni, znają języki, procedury i świat. Jeśli nasza mała Ojczyzna, ten Heimat ma przynosić dumę, tu musi się zmienić wiele - felieton Marka Rapnickiego

zobacz artykuł
 
reklama
Dyskusja (33): Postpolityka po raciborsku Strony: 1 2Dodaj komentarz
~beczka prochu (2010-02-12 18:44)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Raciborski Diogenes ma aż dwie beczki. Jedną wykonaną przez niemieckich bednarzy od Mercedesa a drugą od szwedzkich z Volvo. Filozof takiego kalibru nie wchodzi do innych beczek.

~nieżyczliwy (2010-02-12 17:26)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A może NaM potrzebuje wiernego kierowcy? W tej roli ten pan się sprawdził razem ze swoją beczką (śmiechu?)  u samego Macierewicza.
BTW: wie ktoś może o czym autor chciał (a że chciał to widać) napisać w tym "felietonie"?

~111 (2010-02-12 13:01)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Czy w tym "Pisie" to same wazeliny? Co do przemyśleń o wartościach , to polecam lekturę Darwina na temat roli jednostki w społeczeństwie. Nie trzeba znać języków obcych tylko czytać ze zrozumieniem tłumaczenia wydanych jego dzieł. W oryginale nie radzę, nie ten poziom.

~mike (2010-02-12 08:35)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Faktycznie jest pan zakompleksiałym egocentrykiem. panu nie chodzi o dobro Raciborza, panu chodzi o zaspokojenie nigdy niezrealizowanych własnych ambicji, dlatego pan tak skacze z kwiatka na kwiatek zmieniając preferencje polityczne, partie etc kandydując gdzie tylko się da. Jak cwany lis do ostatniego momentu wyczekał pan sytuacje żeby się do NaMu wkręcić (mało mnie to interesuje gdzie pan jest w czym pan jest, czy pan wierzy w Boga czy nie, czy ma pan kota i psa- ja tylko oceniam tę sytuacje, pańskiego postępowania)Jestem przekonany, że gdyby Migalski panu zaproponował odpowiednią fuchę, to dzisiaj nie byłoby tych listów otwartych, tych felietonów, tych ukłonów do NaMu. No ale cóż...pański kolega, z którym pan pił wódeczkę (cytuje pańskie słowa, podczas wykładu Migalskiego w zeszłym roku) panu takiej fuchy nie zaproponował. Dlatego z PiSu pan nie wyjdzie bo a nóż widelec, a z NaMu w wyborach wystartuje, bo a nóż widlec. Chytry traci dwa razy proszę pana, i jak już przedmówca zauważył, niech pan się skoncentruje na swoich Almanachach, Wie pan co? DKF ledwo zipie ale panu władza w głowie....

~życzliwy (2010-02-09 11:42)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Niestety energii i pomysłów starczyło jedynie na zmiany nazw ulic oraz
wyłanianie kolejnych włodarzy Raciborza, których zawsze popierał do
połowy kadencji.Potem był przeciw. O remoncie RDK ktorym tak chwali się
nasz bohater nawet mi się nie chce pisać.Wykonawcy pewnie do dziś
wspominają konstruktywność narad z ówczesnym Dyrektorem, które już
przeszły do legendy.Kiedys jeden z mieszkańców Ocic widząc transparent
"RAPNICKI PREZYDENTEM Z OCIC"splunął i powiedział-rzeczywiście trzeba w
Raciborzu prezydenta
,któremu się nie chce nawet wokół własnego domu pozamiatać.No ale to
musiał być ktoś wyjątkowo złośliwy,ktoś kto nie potrafi zgłębić
wielkości intelektualnych
naszego MISTRZA.W pierwszej chwili czytając to coś czym nas raczył
poczęstować ten chłopina, pomyślałem-nic nowego trzeba to potraktować
tak jak na to zasługuje.Tak jednak sobie myślę, że choć starsi nieco
Raciborzanie nie mają,aż takiej sklerozy na jaką liczy ten niedoceniony
polityk, to młodzi, których uwodzi swoją elokwencją dają się na te
plewy nabierać.No i tego żal, bo wiara w duchy jest może nawet
atrakcyjna, tyle ,że nic konstruktywnego z tego nie wynika,poza tym co
trafnie i logicznie zauważył zenek.

~życzliwy (2010-02-09 11:41)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Nie raz mi się wydawało że Rapnicki da sobie w końcu spokój i
przestanie zawracać głowę normalnym ludziom.Poprzestanie na
egzaltowanych wypocinach w kolejnych Almanachach i otoczony grupką jemu
podobnych egocentryków będzie sobie odpoczywał po nadmiernym wysiłku w
ciszy i spokoju.O naiwności ! Do RCK przyszła jakaś wredna baba i się
jej zachciało pogonić naszego raciborskiego WIESZCZA do roboty.
Był już taki jeden, któremu się wydawało ,że stać go na taką
mision impossible i młodego archeologa nauczy co to znaczy dyscyplina
pracy. Biedaczysko po latach ,dzięki wspaniałej pamięci jak zwykle
humanistycznego i największego raciborskiego katolika sam stracił
pracę. No ale skąd mógł przewidzieć, że Rapnicki w 1990 jak pisze -
zdobędzie władzę.Swoją drogą gdy sobie przypomnę jak nasz honorowy
członek AK na czele oddziałów z szablą w dłoni rozniósł w pył barykady
broniących ustroju uzbrojonych po zęby komunistów, to mój podziw nie ma
granic. Następnie przez 12 lat , jak sam pisze,na najbardziej
eksponowanych stanowiskach miał autentyczną możliwość kształtowania
naszego miasta.

~?? ? (2010-02-05 20:30)
Ocena: 0 + | - Cytuj

>>Szkolnictwo (wiecie o czym mówię)<< eee... no nie bardzo... da się rozwinąć?

Ponawiam pytanie... coś więcej na ten temat?

~złota rybka (2010-02-05 11:55)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Tym panom już dziękujemy. Nie potrzebujemy Wojnara i Rapnickiego.

~szperacz (2010-02-05 10:18)
Ocena: 0 + | - Cytuj

upload/small_1ScreenShot035.jpgPROMOTOR I JEGO ,,MAGISTRANT,, - NIEWDZIĘCZNIK!upload/small_0ScreenShot036.jpgupload/small_17ScreenShot097.jpg

~Judasz (2010-02-04 13:15)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Ech sympatyk kto jest na nizszym szczeblu ewolucji ? Sadze ze ty .  Jadem  który tak cie rusza gryze tylko osobników o kuturze i inteligencji plyty chodnikowej a takich tu nie brakuje .
Panie Rapnicki  powiem panu jedno nie patrz Pan  na tych których pana nie lubia i niech pan ich skowyczenia nie slucha . Rób pan swoje i tyle . Troche mnie "ruszyl " Panski list pisany przed paroma tygodniami . Po co sie Pan tlumaczy ? Po co i komu ? Kto panu zle zyczy tego i tak Pan nie przekona . A to ze moze zrobil Pan w zyciu bledy .. A kto ich nie zrobil . Nieomylnym jest tylko ten tam na górze . Stawiam na NaM . Niech  Wam sie szczesci . Dla raciborzan i ratiborer

~w-koło (2010-02-04 10:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Każdy, kto ma predyspozycje, jakąś renomę i mocno chce, może zostać  radnym. Kto już sprecyzował pobudki (wewnętrzne?), dla których chce  być radnym, mogą się okazać głęboko sprzeczne z interesem miasta ! ! !  Można to nazwać syndromem władzy? ale na naszych oczach widać, jak ten wybrany "nasz radny" zaczyna się zmieniać i wchodzić w zaskakujące układy ! 
To rezultat braku dokładnie i jasno wyklarowanego programu, dla którego ludzie chcą się poświęcić.

~sympatyk (2010-02-03 21:07)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Po mojemu to jednak Judasz. Brak jadu i piany z pyska mógł Cię zmylić, ale to chyba on. Świadczy o tym m.in. brak polskiej interpunkcji :-))). Widać nie tylko w Wigilię osobnikom na niższym szczeblu ewolucji zdarza się przemówić ludzkim głosem :). Tylko czy dla Rapnickiego takie poparcie nie będzie "pocałunkiem Judasza"?

~LUDZIE TO NIE JUDASZ!!! (2010-02-03 19:59)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Wstręty ohydny podszywaczu!!! Przestań udawać kogo innego i podpisywać się cudzym nickiem!!!!!! ZA GROSZ WSTYDU!!!!

~Judasz (2010-02-03 19:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Szanowny Panie Rapnicki
Zacytuje Panu dwa cytaty  Konrada Adenauera :
1" Was interessiert mich mein Geschwätz von gestern "
2. " Ich bin wie ich bin . Die einen kennen mich die anderen können mich "
Przetlumacze to Panu
1. Co mnie ineresuje moje wczorajsze gadanie
2. Jestem jaki jestem . Jedni mnie znaja a inni mnie moga.....
A ja Panu powiem jedno rób Pan swoje i niech te gadanie innych idzie Panu kolo.... NaM to w wiekszosci mlodzi ludzie bez wielkich ukladów . Polityka polega na tym by sie przyznac do bledów i wyciagnac z tego wnioski . A w tym zapyzialym miescie niech nareszcie mlodzi wezma to w swoje rece . To miasto  bedzie dla Was mlodych Waszym domem ta kleine Heimat . I niech nareszcie sie pozbedzie tego cesarza Bokassy  I -T.W. . Tego Wam i Panu zycze i wielu sil by sie to ziscilo

~rollo (2010-02-03 19:12)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Mnie się NaM podoba. A to pytanie zadałem bo ten wcześniej koleś mnie podpuszczał. Wiadomo przecież, że każdy musi coś obiecać. Na tym opiera się kampania wyborcza. Często wobec NaM pojawia się zarzut, że "tylko" piszą. Ale to nie prawda. Organizują przecież Akademie Społeczno - Gospodarcze, spotykają się regularnie na oitwartych zarządach (każdy może przyjść0 zorganizowali i przeprowadzili konkurs na hasło i kartkę promującą Racibórz, Piszą o tym co się u nich dzieje na blipie, facebooku i naszej klasie. Żadne,  powtarzam ŻADNE inne ugrupowanie jak narazie nie robi tyle ile NaM. W tej chwili nie mogą więcej, bo są stowarzyszeniem, nie mają realnej władzy. Ale przemawia do mnie konsekwencja, pomysłowość oraz chęć dialogu. Bo jak narazie jakikolwiek dialog w Raciborzu przypomina rozmowę kupców na migi.

~do rollo (2010-02-03 14:57)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Nie bazuję na rewolucyjnych zmianach w Raciborzu i powiecie, a jedynie logicznie próbuję przejrzeć możliwości. Od dawna wiem, że oficjalne ugrupowania prowadzą polityczną walkę o władzę. Walka ta powoduje osłabienie wzajemne tych ugrupowań. W każdym ugrupowaniu mamy naturalny rozkład osobowości i sympatii wśród wygorców. Dla niektórych nie jest ważne pod jakim sztandarem zdobędą maksymalną liczbę głosów "swojego" elektoratu. To Oni po wyborach będą decydować jakie koalicje utworzyć. W ten sposób mają swoich ludzi we władzy jak i w opozycji. Nie ma się co martwić, po wyborach, każdy pozna swojego. Tu nie ma mowy o jakimś programie dla miasta !  Niestety.

NaM (2010-02-03 14:55)
Ocena: 0 + | - Cytuj

NaM NIKOMU NICZEGO NIE obiecywało ani przed ani po ewentualnym zwycięstwie wyborczym, choć pewnie niektórym trudno uwierzyć w to, że ktoś może postępować inaczej i uczciwiej niż oni sami. Poniższe wpisy traktujemy w kategoriach nieudolnych prób zniesławienia naszego stowarzyszenia.

~prorok (2010-02-03 14:39)
Ocena: 0 + | - Cytuj

żeby tylko sie nie okazało, ze Nowy Racibórz, to Racibórz ODNOWIONY. wtedy kandydatem na prezydenta tez bedzie nauczyciel.

~rollo (2010-02-03 14:00)
Ocena: 0 + | - Cytuj

pytanie do NaM komu co obiecaliście po wygranych wyborach?

~transparent (2010-02-03 13:55)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Skoro są tacy transparentni, to zapytaj się ich, co komu obiecali po ewentualnie wygranych wyborach.

~rollo (2010-02-03 13:17)
Ocena: 0 + | - Cytuj

A kto będzie w tym Nowym Raciborzu? Ludzie z zewnątrz? Bo jakoś nie wierzę, że nie będzie tam jakiegoś nauczyciela, byłego już polityka, jakiegoś byłego działacza, członków jakiś stowarzyszeń. I wtedy co...?, nikt nie będzie pisał, że to "przechrzta" co przyszła z innych podwórek? Przyszli niewiadomo skąd i od razu nowi prorocy, którzy rzucą wszystkich na kolana? Jeśteście maga naiwni jeśli wierzycie, że Nowy Racibórz będzie nowy a nie skażony ludźmi, którzy już "coś robili" "gdzieś byli" itd. No chyba że to zakonspirowany, kolejny pomiot Wileńskiej. NaM jak sami mówią jest transparentne. Wszystko jest przejrzyste i jasne. dlatego powoli zaczynają mnie do siebie przekonywać.

~w-koło (2010-02-03 12:51)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Już na tym portalu ktoś dostrzegł tego ukrytego ducha, bo to co niżej podano jest obiektywna prawdą, a to niewiadome zostało nazwane "Nowy Racibórz"? Nie trzeba być prorokiem, żeby nie dostrzec możliwości powstania tej nowej władzy, bo przecież wybory będą, i ktoś wygra lub przegra? Ta taktyka jest typowa na Śląsku w/g prawa "Im gorzej tym lepiej", Kto tak się zachowuje, wiedzą starzy wyjadacze, zaś młodzi się dowiedzą po wyborach - czy zapamiętają? do nastepnych wyborów, mam watpliwości bo znowu ktoś dalej będzie mącił? Jak zwykle, znowu nic dla tego miasta, a wszystko dla tych samych? Ci nowi, to znowu będą partacze, prywaciarze, dewoci, uzurpatorzy - choc wcale nie muszą to być te same nazwiska.

~do rollo (2010-02-03 12:11)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Jak to kto?!? Kto inny jak nie ten tajemniczy "Nowy Racibórz" o którym pare razy wspomniał niejaki O.K.?! Ugrupowanie to jest na razie głęboko zakonspirowane nawet przed samym sobą i spokojnie lepi sobie z gliny idealnego kandydata na prezydenta, ale jak już tchnie w niego życie i wylezie z ukrycia to klękajcie powiaty!!

~rollo (2010-02-03 11:15)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Zatem jeśli nie NaM, nie TMZR, nie Oblicza, nie SRC2000, nie komitet miłośników mirka lenka, to KTO? Powiedzcie mi , kto może pomóc temu miastu? Samo się przecież nie naprawi!!! Czy znajdzie się choć jeden? Po wyborach tylko jedno ugrupowanie jest aktywne. Tylko jedno pisze, organizuje, rozmawia. A cała reszta zapadła w zimowy sen jak ten pan na zdjęciu poniżej.  Powiedzcie mi, kto naprawi to miasto, skoro wszyscy to partacze, prywaciarze, dewoci, uzurpatorzy itp.

~naNie (2010-02-03 10:31)
Ocena: 0 + | - Cytuj

Obiektywnie rzecz biorąc; gdy ludzie mają pracę u siebie, płacą przystepne podatki, mają gdzie się leczyć i za co, nikt ich nie straszy utrata emerytury itp. to nikogo nie interesują jakieś układy. Akurat tego wszystkiego nam brakuje ale widzimy tylko uklady i nic więcej. Gdyby tak pokazać, że się starają ludziom pomóc, nie - Oni podnoszą sobie gaże, podnoszą koszty utrzymania obywateli i na dodatek manifestują pogardę dla ludzi. Nie podzielam  pochwały dla AM, to On nauczył swoich kolesiów takiego traktowania obywateli. Swoją drogą, do takich postaw trzeba mieć odpowiedni charakter.Nie da się ukryć, że mamy w mieście, a i powiecie wyjątkowo uciążliwe stado. Pan Marek był w tym stadzie od czasów solidarności i może trafnie tu akurat ocenił, ale zapomniał o Sobie.
PS. Dobry felieton można napisać długopisem !

Dodaj komentarz
Strony: 1 2
Szukaj podobnych tematów:
szukanie zaawansowane
Dodaj nowy temat
Logowanie
Ostatnio dodane komentarze
Najdłuższe dyskusje
Ostatnio dodane w tym dziale
Najczęściej komentowane (ostatnie 60 dni)
Najaktywniejsi zarejestrowani komentatorzy
Statystyki
Katalog